سه شنبه, آذر 20th

Last update06:09:14 PM

شما اینجا هستید: صفحه نخست چه سبک هایی از تای چی در ایران فعالیت دارند

چه سبک هایی از تای چی در ایران فعالیت دارند

در ایران در حال حاضر سبک "تای چی استاندارد" بیشترین تعداد هنرجو را به خود اختصاص داده است و اساتید با تجربه و ارزشمندی همچون استاد مصطفی داوودی پناه در این سبک در کشورمان حضور دارند. به دلیل تعدد اساتید این سبک و به دلیل اختصار در این گفتار نامی از سایر این عزیزان برده نشده است. با مراجعه به وبسایتهای این اساتید می توان اطلاعات کافی از فعالیت ها و آموزه های ایشان کسب نمود.

پس از سبک استاندارد، سبک سنتی خاندان چِن (Chen) می باشد که استاد حسین میرمحمدی، استاد عباس حمزوی و استاد پدرام خانه مسجدی در این رشته فعالیت تخصصی داشته و مشغول آموزش و گسترش آن هستند. استاد حسین میرمحمدی از شاگردان ارشد استاد داداشی در تای چی می باشند که نقش پررنگی در بسط و گسترش تای چی در ایران داشته اند. ایشان در بسط و گسترش و معرفی سبک سنتی چِن تای چی چوآن نقش غیر قابل انکار و بنیادی داشته و دارند.


استاد عباس حمزوی از شاگردان استاد چِن جنگ لِی، نسل نوزدهم خاندان چن، و از اساتید ارزشمند و گرانقدر تای چی ایران می باشند که مشغول بسط و گسترش چن تای چی هستند. استاد پدرام خانه مسجدی در سبک سنتی چن شاگرد ارشد استاد حسین میرمحمدی بوده و از اساتید مطلع و گرانقدر می باشند. ایشان همچنین سبک های درونی، شینگ-ای چوان و باگوا جانگ را نزد استاد داوودی پناه (استاد داداشی) فرا گرفته اند. به امید گسترش هر چه بیشتر سبک سنتی چِن در پرتو آموزشهای این اساتید گرامی و سایر فعالین این هنر رزمی.

از دیگر اساتیدی که نقش مهمی در گسترش تای چی داشته اند باید از آقای حامد کاتوزی نام برد. ایشان دارای افتخارات و عناوین متعدد قهرمانی ملی و بین المللی در تای چی سبک استاندارد و نیز تای چی تویی شو می باشند. ایشان فعالیت های گسترده ای در زمینه آموزش نظری و عملی چی کونگ و تای چی انجام داده اند.

سبک وو از دیگر سبک هایی است که به تازگی توسط استاد رمضان آگاهی به جامعه تای چی ایران گام نهاده و هنرجویان علاقمند به این سبک مهم و سنتی مشغول فراگیری آن شده اند.


سبک سنتی خاندان یانگ از سال 1388 توسط آقایان مقداد عبدی و مرتضی مرادی به جامعه ی تای چی ایران معرفی و در حال گسترش روز افزون است. ایشان در این رشته فعالیت تخصصی داشته و در راستای بسط و گسترش آن در جامعه تای چی ایران فعالیت می کنند. تای چی سنتی خاندان یانگ از سبکهای بسیار محبوب و اصیل تای چی در سراسر دنیا می باشد که در ایران نوپا بوده و مراحل رشد و گسترش را با استواری طی می کند.

شایان ذکر است که مطالب بالا به اختصار جهت آشنایی کلی خوانندگان با اساتید فعال در زمینه ی تای چی آورده شد و شرح کامل سوابق و فعالیت های هر یک از عزیزان نام برده را می توانید در وب سایت های رسمی ایشان دنبال نمایید. در اینجا از سایر دوستان و اساتیدی که نامی از آنها برده نشده پیشاپیش عذرخواهی نموده و دلیل اصلی آن رعایت اختصار و نیز دلیل دیگر و احتمالی آن عدم آگاهی از فعالیت های گرانقدر و ارزشمند ایشان در جامعه ی تای چی ایران می باشد. امید است که تمامی تای چی کاران دست به دست یکدیگر در راستای بسط و گسترش هر چه بیشتر هنر رزمی و سلامتی بخش تای چی همکاری و همدلی نمایند.