جمعه, شهریور 31nd

Last update12:16:11 AM

شما اینجا هستید: صفحه نخست تای چی در ایران

تای چی سنتی خاندان یانگ در ایران

 

سبک سنتی تای چی خاندان یانگ از سال 1388 توسط آقایان مقداد عبدی و مرتضی مرادی به جامعه ی تای چی ایران معرفی گردید. فعالیت های متمرکز و تخصصی ایشان در زمینه ی تای چی خاندان یانگ از طریق ارتباط و یادگیری از سرمنشا این سبک، نسل حال حاضر خاندان یانگ (استاد یانگ جون) از آن زمان شروع شده و تا به امروز ادامه دارد. استاد یانگ جون نسل ششم از فرزندان بنیان گذار تای چی خاندان یانگ، استاد فقید یانگ لوچان می باشد. در سال 2009 در مراسمی با حضور بزرگان چهار خاندان دیگر، [استاد چِن جِنگ لِی از خاندان چن، استاد وو وِنهان از خاندان وو (خاندان وو یوشیانگ)، استاد ما هِی لونگ از خاندان وو (خاندان وو چوآن یو) و استاد سون یونگ تیان (نماینده ی تای چی خاندان سون)]، استاد یانگ جِنگ دو (نسل چهارم خاندان یانگ) استاد یانگ جون را به عنوان نسل پنجم از اساتید میراث دار تای چی خاندان یانگ برگزید. استاد یانگ جون در سال 1998 انجمن بین المللی تای چی خاندان یانگ را تاسیس نمود و تا کنون شاگردان و تای چی کاران بسیاری را در تای چی خاندان یانگ تعلیم داده است.

GM Yang Zhen Duo and me

استاد بزرگ یانگ جِن دو (Grand Master Yang Zhenduo) و آقای مقداد عبدی در منزل ایشان در شهر تَی یوئَن 

DSC02398

استاد بزرگ یانگ جِن دو (Grand Master Yang Zhenduo) و آقای مرتضی مرادی

ارتباط مستمر آقایان مقداد عبدی و مرتضی مرادی با استاد یانگ جون و انجمن بین المللی تای چی خاندان یانگ و تمرین و مطالعه ی مداوم مطابق آموزه ها و رهنمود های استاد یانگ جون سرلوحه ی فعالیت های ایشان در ایران بوده است. حاصل این فعالیت های مستمر و متمرکز، که همچنان با انگیزه و نیروی بیش از پیش ادامه دارد، آموزش هنر سنتی تای چی خاندان یانگ در ایران می باشد. آقایان مقداد عبدی و مرتضی مرادی از شاگردان مستقیم استاد بزرگ یانگ جون می باشند و در ماه مارس سال ۲۰۱۸ استاد یانگ جون آقایان مقداد عبدی و مرتضی مرادی را طی مراسم بَی شی (拜师) به عنوان شاگرد مخصوص خود (Disciple) پذیرفتند. توضیحات بیشتر در این مورد در بخش "سوابق" ذکر شده است.

این فعالیت ها در حال حاضر شامل آموزش فرم سنتی 103 حرکتی دست (تای چی چوآن)، فرم سنتی 49 حرکتی دست (تای چی چوآن)، فرم سنتی 67 حرکتی شمشیر جییِن (تای چی جییِن)، فرم 13 بخشی شمشیر دائو (تای چی دائو) به همراه شیوه ی تمرین و نیز تمرینات چی کونگ مورد استفاده خاندان یانگ می باشد. در سال ۲۰۱۵ مرکز آموزش تای چی سنتی خاندان یانگ ایران موفق به کسب نشان مدرسه وابسته (Affiliated School) گردید که در نوع خود تنها مرکز مورد تایید خاندان یانگ در خاورمیانه است.

883

 استاد یانگ جون، استاد سونگ بین و آقای مقداد عبدی

امید است تا با همکاری تمامی اعضای جامعه ی تای چی ایران شاهد گسترش روزافزون تای چی در کشورمان باشیم. باشد که همدلی و هماهنگی، شیوه ی تعامل هر کدام از ما با دیگری بوده و تلاشهای هر کدام موجب هم افزایی در سطح کلان تای چی و ووشو در ایران گردد. با گسترش روز افزون تای چی سنتی خاندان یانگ در ایران، در آینده شاهد برگزاری سمینار های آموزشی با حضور اساتید بزرگ این سبک و با یاری خدا و پی گیری علاقمندان شاهد حضور استاد بزرگ یانگ جون در ایران باشیم که در نوع خود اولین حضور اساتید خانواده ی یانگ در ایران و خاورمیانه خواهد بود. بی شک حضور این اساتید بزرگ و اقدامات آموزشی از این دست موجب رشد و بالندگی چشمگیر تای چی و ووشو در ایران خواهد شد.


جهت آشنایی بیشتر با فعالیت ها و سوابق، به قسمت "بینش و ماموریت نویسندگان این وب سایت" و بخش "سوابق" مراجعه فرمایید.