جمعه, شهریور 31nd

Last update12:16:11 AM

شما اینجا هستید: صفحه نخست تای چی سنتی خاندان یانگ و تای چی استاندارد فدراسیون جهانی ووشو

تای چی سنتی خاندان یانگ و تای چی استاندارد فدراسیون جهانی ووشو

 

سبک تای چی استاندارد نخستین بار در سال 1956 با معرفی فرم 24 حرکتی استاندارد به دنیای تای چی معرفی شد. کمیته ی ملی ورزش چین، که زیر نظر دولت چین اداره می شود، از چندین سال قبل از این تاریخ در تدارک ایجاد شاخه ای از تای چی بود که پتانسیل تبدیل شدن به ورزشی همگانی را دارا بوده و در ارتقاء سلامت عموم جامعه نقش داشته باشد. در حرکتی بزرگتر نیز انجمن ووشوی چین به دنبال معرفی ووشوی خود به دنیا و جایگاه سازی آن به عنوان ورزش رزمی بومی چین در کنار کاراته ژاپن و تکواندوی کره بود که جایگاه بین المللی بالایی داشتند و مقبولیت زیادی در کشورهای غربی پیدا کرده بودند. با این هدف کمیته ی ملی ورزش چین استاد لی تیان جی (Li TianJi) را در راس هیاتی از اساتید تای چی مسئول این پروژه نمود. پس از چندین سال تلاش سرانجام نتیجه آن در قالب فرم استاندارد 24 حرکتی تای چی چوان و فرم استاندارد 32 حرکتی شمشیر جییِن عرضه شد. این فرم ها تحت عنوان "تای چی استانداردِ ساده شده (Standard Simplified taijiquan)" نامیده شدند. اساس این فرم و حرکات استفاده شده در آن از فرم تای چی خاندان یانگ برگرفته شده است، هر چند که هیچ یک از اساتید خاندان یانگ در آن زمان برای مشورت دعوت به همکاری نشدند.

Li Tianji

 استاد لی تیان جی

در نتیجه خمیرمایه حرکات این فرم و ترکیب و توالی قرار گرفتن آنها مطابق دانش، تجربه و صلاح دید هیئت تحت نظر استاد لی تیان جی تغییر یافته و شکل گرفت. این شاخه از تای چی روز به روز با حمایت انجمن ووشوی چین و بعدها فدراسیون جهانی ووشو، به سرعت گسترش پیدا کرده است. فرمهای استاندارد پس از استاد لی تیان جی، توسط برادرزاده ی او استاد لی دُویین (Li Deyin)، تا به امروز گسترش زیادی پیدا کرده است. فرمهای استاندارد 8 حرکتی، 16 حرکتی، 24 حرکتی، 32 حرکتی و 42 حرکتی دست (تای چی چوان)، و فرم های 32 حرکتی و 42 حرکتی شمشیر جییِن (تای چی جیین) اهم آنها را تشکیل می دهند. فرم بادبزن استاندارد و نیز فرم مبارزه ی دونفره دویی لییَن از این دسته هستند. در ایران نیز همانند سایر کشورها، شاخه تای چی استاندارد گسترش زیادی پیدا کرده است و تعداد زیادی از تای چی کاران در کشور از آن بهره می برند. شایان ذکر است که بعضاً به دلیل شباهت ظاهری سبک استاندارد به تای چی سبک یانگ و نیز به جهت سهولت برقراری ارتباط بیشتر با مخاطبان خود، از آن با نام سبک یانگ یاد می شود که تعبیر درستی نیست. در ادامه در شرح آنچه به راستی تای چی سبک یانگ می باشد و حاصل فعالیت ها و دانش اساتید خاندان یانگ در طول سالهای متمادی است، مطالبی آورده شده است.

 Li Deyin

 استاد لی دویین

در خصوص تای چی سنتی خاندان یانگ در این وبسایت، که به صورت تخصصی در این رشته فعالیت دارد، مطالب بسیاری یافت می شود، لذا در ادامه به شرح مختصری اکتفا می شود. تای چی خاندان یانگ توسط یانگ لوچان در اواخر قرن هجدهم بوجود آمد. خاندان یانگ به همراه چهار خاندان دیگر، خاندان چِن، خاندان وو (از نسل وو یوشیانگ)، خاندان سون و خاندان وو (از نسل وو چوآن یو)، پنج خاندان تای چی سنتی را تشکیل می دهند که میراث خود را از زمانهای دور نسل به نسل تا به امروز حفظ کرده اند و در راستای بسط، گسترش و آموزش آن کوشیده اند. تمامی این خاندانهای نامبرده شده، آموزهای خود را توسط نسل های حال حاضر خود به علاقمندان و هنرجویان تای چی چوآن منتقل می کنند.

 Yang Family - Current Lineageاستاد یانگ جنگ دو (نسل چهارم) و استاد یانگ جون (نسل ششم)

(Image taken from The Yang Family History Fine Art Book

www.martialgraphics.com Image by Marco Gagnon)

نسل های حال حاضر خاندان یانگ، استاد یانگ جنگ دو (نسل چهارم) و استاد یانگ جون (نسل ششم) می باشند. بزرگان و اعضای تمامی این پنج خاندان با یکدیگر روابط بسیار عمیق و دوستانه دارند و یکدیگر را در راستای گسترش تای چی سنتی در سراسر جهان یاری می دهند. شباهت های سبک تای چی استاندارد به تای چی سنتی خاندان یانگ، به دلیل اینکه اساس آن از تای چی خاندان یانگ گرفته شده است، واضح و روشن است. با این حال تفاوتهای آشکاری در صورت و معنا با یکدیگر دارند که این دو سبک تای چی را از یکدیگر متمایز می نماید. آگاهی نسبت به وجوه اشتراک و وجوه تمایز این دو سبک، تای چی کاران را در رسیدن هرچه دقیق تر و سریع تر به اهداف خود یاری می کند، چرا که هر کدام تای چی کاران را به منزلی متفاوت از دیگری رهنمون است.


شایان ذکر است که برشمردن تفاوتهای میان سبکها به معنای نفی یک سبک نیست. تمامی سبکهای تای چی اعضای یک خانواده ی بزرگ هستند که از ریشه ای یکسان برآمده و در عین حال هر یک مسیر منحصر بفرد خود را طی می کنند، مسیری که برآمده از آگاهی و دانش پدید آورندگان هر کدام از این سبک ها است.